środa, 29 sierpnia 2012

Programowanie - wstęp

Programowanie - hobby czy pieniądze?

Wczoraj był Światowy dzień pisania bloga. Nadszedł kolejny wrzesień, znudził mnie wordpress. Postanowiłem - czas ściślej związać osobowość z profilem zawodowym, miast występować pod pseudonimami. Pod wpływem impulsu powstał blog, na blogerze, ot co.

Wstęp do programowania:

Chyba każdy z nas - programistów - kiedyś siadł przed jakąś grą / edytorem map (w młodości) etc. i pomyślał sobie
Ej, ja bym to zrobił lepiej.
Postanawiając w tym momencie zrobić własną mapę. Niejednokrotnie jednak odczuwaliśmy niedosyt braku funkcji edytora itp. Wielu z nas właśnie to pchnęło ku drodze nauczenia się języków programowania. Różne są motywy, różne powody, początek jednak zawsze taki sam - trudny.

Dla pazernych:

Jeśli uważasz, że nauczysz się programować i od razu zaczniesz zarabiać miliony, lub że wystarczy nauczyć się jednego języka, posiedzieć kilka godzin itp to powiem Ci, że i masz i nie masz racji. Często zdarza się, że akurat trafisz w niszę i ze swoimi świeżo nabytymi umiejętnościami jesteś w stanie być naprawdę "rozchwytywany". Ale jeśli jesteś nowy w branży, szanse są małe. Niemniej jednak zawsze możesz spróbować. Jednak bez cierpliwości, niewiele zwojujesz na tym gruncie.

Dla ambitnych:

Początki wcale nie są takie trudne. Pamiętam sam jakby to było dziś, gdy pojawił się pierwszy problem w nauce - jak zrozumieć pętlę for. Tak czy inaczej, jeśli jesteś silny, masz dużo cierpliwości i czas, to programowanie może być świetną przygodą. Szczerze polecam, zwłaszcza, jeśli nie masz większych problemów z matematyką...

Dla matematycznie (nie)uzdolnionych:

Często słyszy się "O, informatyka, matematyka, nierozłączne bla bla bla". Jasne, matematyka odgrywa ważną rolę w życiu informatyka. Nie jest jednak tak, że jeśli masz 3 z matmy to nie możesz być dobrym programistą. Zaletą matematyków (większości) jest umiejętność rozwiązywania problemów, szukania rozwiązań etc. Logika także jest przydatna. Jeśli jednak jesteś dopiero w gimnazjum, to nie przejmuj się tym. Potrzebna Ci jest jedynie znajomość podstawowych operacji arytmetycznych. Reszta przyjdzie z czasem.

Dla wszystkich:

Tak czy inaczej, jeśli chcesz być programistą, musisz ćwiczyć. Dużo cierpliwości, zastanów się dobrze, na czym Ci zależy. Postaw sobie cel i dąż do jego realizacji. Więcej wskazówek w następnym poście.

Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz